Už niekoľko rokov vykonáva Mestská polícia v Leviciach pravidelné kontroly na dodržiavanie § 2 ods. 2 zákona č. 219/1996 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, v znení neskorších predpisov, ktoré sú zamerané na požívanie alkoholu mladistvými osobami.
V § 2 ods. 2 a 3 uvedeného zákona sa uvádza nasledovné:
„(2) Osoby maloleté do 15 rokov a mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok.“
„(3) Osoby maloleté do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.“
Nie je ničím nezvyčajným, že sa pri kontrolách na požívanie alkoholických nápojov s pozitívnym výsledkom, opakujú tie isté mladistvé osoby. Počas roka sa na stredných školách realizuje množstvo prednášok, pri ktorých nikdy nezabúdame upozorniť študentov na dodržiavanie tohto zákona, pričom im vždy prízvukujeme možné postihy. Prax však ukazuje, že mladiství si nedostatočne uvedomujú váhu možného postihu, ktorý im za porušenie tohto zákona hrozí.
V § 12 Pokuty a iné sankcie, sa uvádza:
„(2) Za porušenie zákazu v § 2 ods. 2 a 3 maloletou osobou môže obec uložiť zákonnému zástupcovi maloletého pokutu do výšky 33 eur.“
„(3) Za porušenie zákazu v § 2 ods. 2 mladistvou osobou do 18 rokov uloží jej obec pokarhanie. V odôvodnených prípadoch uloží aj zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.“
Mladistvá osoba, ktorá má vydané ochranné opatrenie na určenú dobu, nesmie v tom čase navštevovať zariadenia kde sa podávajú alkoholické nápoje, inak sa dopúšťa trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § 348 Trestného zákona.
Študenti majú tiež svoje plány do budúcnosti a niektorí majú záujem pracovať v štátnej správe. Nejeden zamestnávateľ totiž pri nástupe do zamestnania vyžaduje predloženie potvrdenia o bezúhonnosti (výpis z registra trestov), v ktorom môže mať osoba, ktorá v mladosti viackrát porušila uvedený zákon, záznam a to jej zatvorí dvere pred možnosťou získania zaujímavého zamestnania.
Už v minulosti sme sa prostredníctvom tlače obracali na rodičov mladistvých osôb so žiadosťou či skôr prosbou, aby svoje ratolesti upozornili na zákaz požívania alkoholických nápojov. Preto opätovne žiadame rodičov o spoluprácu v riešení tohto závažného problému.
Iba spoločnými silami dokážeme znížiť počet zistených priestupkov požívania alkoholických nápojov mladistvými osobami a zabezpečiť im tak dôstojnejšiu budúcnosť.
Bc. Adámik Miloš, referent preventívno výchovných činností MsP Levice